TÜBİTAK 1004 - MÜKEMMELİYET MERKEZİ DESTEK PROGRAMI

Çatı Proje: İLERİ MALZEME YÜKSEK TEKNOLOJİ PLATFORMLARI İLE ELEKTRONİK VE OPTİK BİLEŞEN ÜRETİMİ İÇİN STRATEJİK AR-GE BİRLİĞİ

Mükemeliyet ağında; program yöneticisi UNAM ile birlikte proje yürütücü kuruluşları TUSAŞ, Vestel Elektronik, Şişecam, Bilkent Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bulunmaktadır.

Proje No: 20AG027

Proje Başlığı: KOMPOZİT ZIRH GELİŞTİRİLMESİ

Proje Destek Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 01.02.2021 - 01.02.2024

Yürütücü Kuruluş: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ)

Proje Ekibi:

Proje Özeti:

Bu projede yapısallar ve şeffaflar teknoloji grupları için, kuş çarpması ve balistik tehditlere karşı dayanıklı, uluslararası standartlara uygun, mekanik ve balistik özellikleri ağırlığa göre optimize edilerek geliştirilen sistemler için mekanik karakterizasyon, tasarlama ve doğrulama faaliyetleri yürütülecektir. Aynı zamanda, programda üretim sürecine girecek kompozitler için mekanik testler gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında şimdiye kadar TUSAŞ tarafından sağlanan bir eğitim uçağının kanat hücum kenarı üzerinde çeşitli destek yapı elemanlarının çarpışma performansı incelenmiştir. Literatürde mevcut deneysel verilerle karşılaştırarak doğrulamış olduğumuz sonlu elemanlar modeli ile elde etmiş olduğumuz simülasyon sonuçlarının “tadımlık bir kısmı” aşağıda gösterilmiştir. Genişletilmiş sonuçlarımız ise “11th Ankara International Aerospace Conference (http://aiac.ae.metu.edu.tr)” isimli konferansta 8 Eylül Çarşamba günü saat 10:10’da sunulacaktır (AIAC-2021-055, Evaluation of Various Design Options for Wing Leading Edge Against Bird Strike).

İlk sonuçlar